simple question: why are protein supplements so expensive compared with real food?

I'm on a cut and I think I'm falling short of my protein requirements sometimes. There are protein bars and powders but they're all super expensive compared to real food.

Why is this exactly? I can understand if a protein bar is a bit more expensive than a chocolate bar, but it's even more expensive than a much larger greek yoghurt with the same amount of protein. The greek yoghurt must be much harder to transport (requiring refrigeration) and also larger in size. So why is it more expensive?

Likewise why are protein powders so expensive, given the massive economies of scale in manufacturing them, and the low transportation cost?

Are they considered "niche" products with 80% margins and very high markup?

Can I find a generic version that's much cheaper?

It seems to me it's cheaper for me to just eat real food...


from Bodybuilding.com Forums - Nutrition https://ift.tt/34LWFu5

Related Posts:

0 comments:

Post a Comment